حسن نمک‌دوست تهرانی

حسن نمکدوست تهرانی (زاده ۱۳۳۹ در تهران) روزنامه‌نگار، جامعه‌شناس، مترجم و استاد علوم ارتباطات در ایران است.

زندگی

حسن نمکدوست در تهران به دنیا آمد و از دوران دبیرستان به روزنامه‌نگاری علاقه‌مند شد. او در سال ۱۳۵۵ در ۱۶ سالگی وارد دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی شد و در سال ۱۳۷۳ توانست کارشناسی خود را در رشته روزنامه‌نگاری اخذ کند. نمکدوست ابتدا مدت کوتاهی را در تحریریه روزنامه اطلاعات گذراند و سپس در جریان انقلاب برای روزنامه کیهان کار می‌کرد (دی ۵۶ تا اردیبهشت ۵۸) و پس از انقلاب تحصیل در رشته ارتباطات را تا مقطع دکتری ادامه داد. او متأهل و دارای دو فرزند است.

زندگی حرفه‌ای

نمکدوست که از همان آغاز مدرسه به روزنامه‌نگاری علاقه‌مند شده بود، توانست در نوجوانی وارد روزنامه کیهان شود و اکنون بیش از ۴۰ سال تجربه روزنامه‌نگاری و تدریس آن را دارد. نمکدوست مسئولیت تحریریه ماهنامه جامعه سالم را در شش شماره نخست آن بر عهده داشت. او معاون سردبیر ماهنامه معروف «پیام امروز» از آغاز انتشار (خرداد ۱۳۷۳) تا زمان توقیف آن (اسفند ۱۳۷۹) بود. نمک‌دوست در سال ۱۳۷۸ پژوهشگر برگزیده فرهنگی سال کشور در رشته ارتباطات شد.

نمکدوست در سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴ سردبیر ماهنامه علمی «دانشگر» بود. مدیر مسئول دانشگر دکتر رضا منصوری فیزیکدان و استاد دانشگاه صنعتی شریف و صاحب امتیاز آن مرکز نشر دانشگاهی و مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور بودند. او در سال‌های ۸۴ و ۸۵ سردبیر خبرگزاری میراث فرهنگی (CHN) بود. نمکدوست در سال‌های پس از انقلاب به تحصیلات خود ادامه داد و موفق شد با گرفتن مدرک دکتری ارتباطات در زمره یکی از شاگردان شناخته شده کاظم معتمد نژاد قرار گیرد.

در سال ۱۳۸۴ در دوران مدیریت سید صدرالدین شریعتی بر دانشگاه علامه، او را از دانشگاه علامه کنار گذاشتند  نمکدوست استاد برگزیده سال در دانشگاه علامه طباطبائی بود.

نمک‌دوست اولین استادی بود که در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد از کار برکنار شد و از آن زمان تا کنون به عنوان مدیر مرکز آموزش و پژوهش همشهری فعالیت دارد. نمکدوست پایه‌گذار وبسایت «مدرسه همشهری» هم هست که به‌طور تخصصی به مباحث روزنامه‌نگاری، روابط‌عمومی و مطالعات ارتباطی می‌پردازد.

عمده علائق حسن نمکدوست تهرانی روزنامه‌نگاری، جامعه اطلاعاتی،  و تاریخ رسانه‌ها است. پس از روی کار آمدن دولت روحانی عده‌ای از دانشجویان دانشگاه علامه و دوستداران حسن نمکدوست کمپینی با عنوان بازگشت حسن نمکدوست به دانشگاه علامه تشکیل دادند.

حسن نمک‌دوست مترجم کتاب «تاریخ اجتماعی رسانه‌ها؛ از گوتنبرگ تا اینترنت» (اثر ایسابریگز و پیتر برک) است که در ۶۵۷ صفحه از سوی انتشارات همشهری در سال ۱۳۹۱ منتشر شد. نمکدوست وقت و انرژی زیادی برای ترجمه این کتاب صرف کرده؛ به‌طوری که ۱۳۹ صفحه از کتاب مربوط به یادداشت‌های مترجم در هر فصل است.